Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika

Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą liczne korzyści. OZE, w tym omawiana w poniższym artykule fotowoltaika, to nie tylko sposób na ochronę środowiska dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń do atmosfery oraz obniżenie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną, ale również możliwość odliczenia wydatków na fotowoltaikę od podatku. Kto i na jakich zasadach może dokonać takiego odliczenia?

Co dokładnie i do jakiej kwoty można odliczyć od podatku? Jak odliczyć fotowoltaikę w zeznaniu podatkowym? Wyjaśniamy!

Odliczenie fotowoltaiki od podatku - komu przysługuje?

Każdy właściciel (oraz współwłaściciel) jednorodzinnego domu mieszkalnego ma prawo odliczyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT. Ulgą objęte są wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. 

Do odliczenia uprawnia ich tzw. ulga termomodernizacyjna, która obejmuje różne przedsięwzięcia, w tym inwestycje w instalacje fotowoltaiczne (PV).

Odliczenie fotowoltaiki od podatku realizowane jest w oparciu o ustalone przepisy. Szczegóły odliczenia przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Ulga termomodernizacyjna - co to takiego?

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Polega ona na możliwości odliczenia od dochodu wszelkich wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, prowadzonych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Wydatki te pomniejszają podstawę opodatkowania, a co tym idzie, obniżają wysokość podatku dochodowego (PIT), który opłacany jest do urzędu skarbowego.

Ulga podatkowa dotyczy przedsięwzięć, dzięki którym następuje poprawa efektywności energetycznej budynku. Należą do nich wymiana źródła ciepła (np. montaż pompy ciepła), ocieplenie domu (np. termomodernizacja elewacji), a od 2019 r.  również koszt zakupu i montażu elementów domowej instalacji fotowoltaicznej. Odpisem objęte są wyłącznie inwestycje rozpoczęte po dacie wprowadzenia ulgi podatkowej.

Ulga na fotowoltaikę cieszy się sporym zainteresowaniem podatników. Nie bez powodu – ogromny boom na instalacje PV, który możemy obserwować w ciągu kilku ostatnich lat sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się skorzystać z przywileju podatkowego, którym jest ulga termomodernizacyjna.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego od osób fizycznych - ogólne zasady

Osoby opodatkowane podatkiem PIT mają prawo do skorzystania z odliczenia na fotowoltaikę w ramach tzw. ulgi na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Ulga polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów związanych z zakupem oraz montażem instalacji fotowoltaicznej. Przysługuje za rok, w którym poniesiono wydatek. Choć inwestycja nie musi być zakończona w danym okresie rozliczeniowym, należy ją zakończyć przed upływem trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku.

Ulga podatkowa dotyczy podatników (rozliczających się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub ryczałtu), którzy to ponieśli wydatki związane z termomodernizacją tej nieruchomości – nie jest przy tym decydujące, czy koszty inwestycji podatnik opłacił ze środków własnych, czy też skorzystał z kredytu na fotowoltaikę.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku - warunek ukończenia inwestycji

Wymogiem koniecznym do skorzystania z przywileju podatkowego jest ukończenie inwestycji. Z preferencji podatkowej skorzystać mogą wyłącznie inwestorzy, którzy ukończyli przedsięwzięcie w ciągu 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym wystąpił pierwszy wydatek. Ulga podatkowa nie obejmuje budynków będących w trakcie budowy.

Ulga podatkowa dla właścicieli i współwłaścicieli budynków

Dla przypomnienia – ważne jest również bycie właścicielem (osoba mająca tytuł prawny do danej nieruchomości) lub współwłaścicielem budynku (osoba wskazana w dokumencie notarialnym lub spadkobierca mający orzeczenie o nabyciu spadku). Podatnicy, którzy tylko mieszkają w danym budynku z zainstalowaną fotowoltaiką, nie mają prawa do skorzystania z ulgi.

Ulga na fotowoltaikę - wydatki objęte odliczeniem

Ulga na fotowoltaikę obejmuje swoim zakresem wszelkie wydatki poniesione w roku podatkowym na:

  • materiały budowlane;
  • urządzenia instalacji;
  • usługi montażu, związane z realizowanymi pracami termomodernizacyjnymi.

Szczegółowy wykaz wydatków, które uwzględnia ulga termomodernizacyjna, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489). W przypadku fotowoltaiki od podatku odliczyć można zarówno zakup paneli fotowoltaicznych wraz z osprzętem, jak również koszt usług montażowych.

Odliczenia od podatku uprawniony podatnik może dokonać w ciągu trzech kolejnych lat od dnia powstania pierwszego wydatku. Przepisy nie wykluczają korzystania z ulgi na fotowoltaikę, jeśli została ona zamontowana nie na dachu, ale na gruncie. Warunkiem jest, aby służyła ona do zasilania budynku mieszkalnego.

Wydatki na fotowoltaikę - wysokość odliczenia

W kwestii odliczenia fotowoltaiki od podatku obowiązuje również określona odgórnie maksymalna kwota odliczenia. Wynosi ona obecnie 53 000 zł. Limit dotyczy ogółu wydatków poniesionych przez inwestora podczas wszystkich prac termomodernizacyjnych budynków, których właścicielem lub współwłaścicielem jest podatnik. To oznacza, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem kilku budynków, na których zainstalowano fotowoltaikę, będzie mógł odliczyć od podatku jedynie 53 tys. zł za wszystkie inwestycje.

Odliczona kwota zależna jest od rocznych dochodów/przychodów podatnika. Jeżeli wysokość odliczenia fotowoltaiki od podatku jest wyższa od uzyskanego w danym roku dochodu lub przychodu, pozostała kwota może zostać rozliczona w kolejnym roku. Nie później jednak niż przez kolejnych sześciu lat.

Małżonków, o ile posiadają oni nieruchomości objęte współwłasnością łączną, obejmuje podwójny limit, dotyczący każdego z małżonków z osobna.

Odliczenie fotowoltaiki – udokumentowanie wydatków

Podstawą do skorzystania z odliczenia podatkowego na fotowoltaikę jest zakup materiałów, urządzeń i usług od podatników VAT. Wydatki na fotowoltaikę należy udokumentować fakturą VAT wystawioną na podatnika, który planuje dokonać opisanego odliczenia. Aby móc dokonać rozliczenia za poprzedni rok, faktura sprzedażowa musi być wystawiona z datą maksymalnie 31 grudnia roku, za którą podatnik dokonuje takiego rozliczenia.

Opublikowano w Fotowoltaika