Wentylacja

Kompleksowy system wentylacyjny
Podstawowym zadaniem wentylacji domowej jest zapewnienie właściwej wymiany powietrza. W miejsce starego i zużytego, doprowadzane jest powietrze świeże, czyste i zdrowe dla naszego organizmu. W dzisiejszych czasach systemy wentylacyjne powinny charakteryzować się energooszczędnością.
Koszty energii zużytej do ogrzewania budynku można zredukować stosując wentylację z odzyskiem ciepła. Wentylacja w domach – rozwiązania techniczne Istnieją trzy najważniejsze typy rozwiązań technicznych systemów wentylacyjnych.
Systemy wentylacyjne istnieją w wielu wariantach, jednak wszystkie można zaliczyć do trzech następujących typów:
- systemy wentylacji naturalnej;
- systemy mechanicznego odprowadzania powietrza;
- zrównoważone systemy wentylacyjne, zawierające wentylatory nadmuchowe i wywiewne.
Obecnie dwa ostatnie systemy wentylacyjne są prawie zawsze połączone z układami odzyskiwania ciepła. Wszystkie rodzaje wentylacji, oprócz naturalnej, wymagają dobrego systemu sterującego.
Naturalnie rzecz jasna
Zasady działania wentylacji naturalnej są bardzo proste. Ciepłe powietrze w domu unosi się i opuszcza dom przez kominy wentylacyjne, wytwarzając podciśnienie w budynku. Podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz przez otwory w ścianach budynku (nawiewniki, otwarte okna, drzwi, etc.). Im większa jest różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, tym większa ilość powietrza jest wymieniana.
Nawet sprawnie działająca wentylacja naturalna ma pewne niepożądane efekty. Przepływ dostarczający odpowiednią ilość świeżego powietrza do wnętrza jednocześnie powoduje duże straty energii, ponieważ ogrzane powietrze ucieka po prostu przez komin.
Przeciwdziałanie polegające na ograniczaniu przepływu powietrza źle wpływa na środowisko wewnętrzne, gdyż powietrze szybko staje się nieświeże. Inną wadą wentylacji naturalnej jest brak kontroli nad tym procesem.
Systemy wentylacyjne mechanicznego odprowadzania powietrza
Systemy wentylacyjne mechanicznego odprowadzania powietrza działa w następujący sposób: powietrze jest wyciągane z wnętrza domu przez wentylatory. Powietrze jest wywiewane z kuchni, toalet, łazienek i pomieszczeń gospodarczych, a wymiana następuje w ten sam sposób, jak w domach z wentylacją naturalną – przez nawiewniki, okna i szczeliny w budynku. Jedyna różnica w systemach wentylacyjnych polega na tym, że powietrze jest pobierane głównie przez otwory i kratki wentylacyjne, a nie przez szczeliny pod drzwiami i inne nieszczelności.
Bardzo ważne jest, aby nie usuwać powietrza z sypialni i salonów, ponieważ przepływ odbywałby się wówczas w niewłaściwym kierunku. Powodowałoby to np. rozchodzenie się zapachów kuchennych czy osiadanie wilgoci w domu. Systemy wentylacji z mechanicznym odprowadzaniem powietrza są popularne ze względu na niskie koszty i prostotę instalacji. Dawniej takie systemy wentylacyjne często miały takie same wady jak wentylacja naturalna – powietrze z zewnątrz nie było oczyszczane i było zimne. Obecnie nawiewniki dostarczające powietrze w ścianach zewnętrznych mogą być wyposażone w filtry usuwające zgrubne zanieczyszczenia. Dobry projekt i rozmieszczenie urządzeń systemu wentylacyjnego zapobiegaja przeciągom.
Zapraszamy do kontaktu.
Postaw z nami na ekologię i czyste powietrze!
Ogrzewanie przyszłości to Pompa Ciepła w Twoim domu.
Napisz do Nas!
-
ks. Henryka Pobożnego 26, 47-400 Racibórz
-
+48 504 412 784
-
biuro@instal-design.pl
Pobierz
Ściągnij na własne urządzenie pełną ofertę naszej firmy.